زندگی نامه شهید محراب آیت ا... صدوقی

زندگی نامه شهید محراب آیت ا... صدوقی  

زندگی نامه شهید محراب آیت ا... صدوقی

آیت الله حاج شیخ محمّد صدوقی فرزند میرزا ابوطالب بن میرزا محمّد رضا بن میرزا مهدی کرمانشاهی از عالمان برجسته دینی یزد در اوخر سده 14 ش .

وی از نوادگان شیخ صدوق (م : 381ق) بود و به همین دلیل به ((صدوقی)) شهرت یافت . جد اعلای او آیت الله محمّد مهدی کرمانشاهی عالمی بزرگ بود و در زمان فتحعلی شاه قاجار به یزد تبعید شد . همچنین پدرش میرزا ابوطالب و جدّش میرزا محمّدرضا کرمانشاهی نیز از عالمان دینی به شمار میرفتند. صدوقی در 8 صفر 1327 ق برابر با 1284 ش در یزد متولّد شد . در کودکی پدر و مادر خود را از دست داد و تحت سرپرستی پسرعموی خود میرزا محمّد کرمانشاهی تربیت یافت . در حدود 13 سالگی به تحصیل علوم دینی روی آورد و با ورود به مدرسه عبدالرّحیم خان مقدّمات ، منطق و بخشی از سطوح فقه و اصول را نزد حضرات آیات حجج اسلام سیّد علی محمّد کازرونی ، حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی ، علی بمان ، و محمّد زارچی فرا گرفت . در سال 1348 ش برای ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و در مدرسه چهارباغ (امام صادق علیه الاسلام ) سکنی گزید . امّا پس از یک سال به دلیل اوضاع نامساعد جوّی و سرمای شدید به یزد و از آنجا به قم عزیمت کرد. وی در آنجا دروس سطح و خارج فقه و اصول را در محضر آیات عظام : شیخ عبدالکریم حائری یزدی ، سیّد صدرالدّین صدر ، سیّد محمّد تقی خوانساری ، سیّد محمّد حجّت ، میرزا محمّد همدانی ، سیّد شهاب الدّین مرعشی نجفی و سیّد حسین بروجردی به پایان برد و به درجه اجتهاد نائل آمد. وی در حوزه علمیّه قم همزمان با تحصیل به تدریس لمعه ، وسائل ، مکاسب و کفایة پرداخت و به دلیل استعداد و حافظه سرشار و بیانی علمی و دقیق ، از حوزه درسی پر رونقی برخوردار گشت . بزرگانی چون حضرات آیات : علاّمه محمّد تقی جعفری ، شهید مرتضی مطهری ، شهید قدوسی ، شهید سیّد مصطفی خمینی ، محمّد فاضل لنکرانی، احمد جنتی ، مهدوی کنی و محمّدی گیلانی از جمله شاگردان او بودند .
آیت الله صدوقی در بدو ورود به قم ضمن آشنایی و برقراری روابط صمیمانه با امام خمینی مورد عنایت ویژه آیت الله العظمی حائری یزدی قرار گرفت و انجام برخی از امور حوزه از جمله مسائل مالی به وز واگذار گردید و این امر پس از درگذشت آیت الله حائری و در زمان آیات ثلاثه ( آیات عظام سیّد محمّد تقی خوانساری ، سیّد صدرالدّین صدر و سیّد محمّد حجّت ) ادامه یافت .

چندی بعد وی همراه با برخی دیگر از بزرگان به تهران رفت و با دعوت از آیت الله العظمی بروجردی برای اقامت در قم و سرپرستی حوزه ، به اتّفاق ایشان به قم عزیمت کرد . وی در این زمان علاوه بر مسئولیت های گذشته ، تولیّت مدارس را نیز پذیرفت .
آیت الله صدوقی سرانجام پس از 21 سال اقامت در قم به دعوت بزرگان و مردم یزد و به دستور آیت الله العظمی بروجردی و توصیه امام خمینی به این شهر عزیمت کرد. وی در روز جمعه سوم بهمن 1330ش (1371 ق) در میان استقبال گرم و پر شور مردم واری یزد شد و به کار تدریس ، بازسازی مدارس علمیّه ، برگزاری مجالس وعظ و خطابه ، ترویج دین ،حل مشکلات مردم و اقامه نماز جماعت همّت گمارد و زعامت دینی و مرجعّیت امور شرعی را برعهده گرفت .

منبع خبر:

اخبار مرتبط